Inteligentne domy
Inteligentny dom – Standard KNX
Niektórzy dostawcy rozwiązań automatyki smart home używają własnych systemów zamkniętych. Firma Hager korzysta ze znanego standardu KNX. To znaczy, że nasze rozwiązania mówią tym samym językiem i mogą być w razie potrzeby dowolnie rozszerzane - dzięki temu można zagwarantować klientom system, który będzie dobrze pracować również w przyszłości.
Montując inteligentne instalacje najczęściej pracujemy w oparciu o światowy standard KNX. Jest on wybierany z kilku powodów. Przede wszystkim jest to jedyny system spełniający wymagania norm europejskich i międzynarodowych, które określają wymogi automatyki budynkowej. Standard KNX funkcjonuje na rynku od ponad 25 lat i jako sprawdzone rozwiązanie sprawdza się przy wieloletnich inwestycjach takich jak budowa domu, firmy, czy gruntowny remont i modernizacja.
Quicklink
Rozwiązanie dedykowane podczas modernizacji. Nasza bezprzewodowa alternatywa systemu automatyki inteligentnego budynku. Nie ma potrzeby kładzenia kosztownych linii sterujących, a uruchomienie systemu jest łatwe, bez narzędzi wymaganych do programowania.
KNX easy
Do nowych konstrukcji oraz rozległych renowacji. System KNX easy można skonfigurować prosto, szybko i intuicyjnie. Serwer konfiguracyjny easy, tablet i aplikacja easy tool, to wszystko czego potrzebujesz. Każdą konfigurację easy można rozszerzyć za pomocą rozwiązania bezprzewodowego quicklink.
KNX system
ETS ETS jest standaryzowanym oprogramowaniem używanym w automatyce budynków. System magistralny, wraz ze sterownikami i sensorami, używany jest w szerokim zakresie - sterowanie oświetleniem i roletami, regulacja temperatury w indywidualnych pomieszczeniach i wiele więcej.
Jako licencjonowany wykonawca InstallSmart spełnia szereg stawianych przez standard KNX wymagań prawnych i technicznych, dlatego gwarantujemy naszym klientom bezawaryjność i najwyższy standard działania. Stowarzyszenie KNX stale czuwa nad jakością dopuszczanych do standardu produktów i wysokim poziomem ich funkcjonalności. W ten sposób standard KNX może poszczycić się bardzo dobrymi opiniami użytkowników na całym świecie. Jako wszechstronnie sprawdzony ma zastosowanie w mieszkaniach, apartamentach, budynkach firmowych i domach wolnostojących. Jest przy tym jedynym na świecie otwartym standardem automatyki domowej i budynkowej zabezpieczonym na przyszłość. Historycznie jest kontynuacją systemu EIB powołanego w 1987 roku, jednak urządzenia pierwszej generacji wciąż są kompatybilne z nowymi rozwiązaniami, aktualnie wypuszczanymi na rynek. Standard KNX może być więc stosowany zarówno w nowych jak i od dawna użytkowanych budynkach, a oparty na nim system stale rozbudowywany.
Instalacja oparta o standard KNX integruje w pełni wszystkie możliwe urządzenia. W przeciwieństwie do innych systemów umożliwia współpracę sprzętu pochodzącego od różnych producentów, co pozwala na wybór zarówno możliwości jak i stylistyki w aranżacji wnętrz. W systemie KNX w przeciwieństwie do budynku ze zwykłą instalacją elektryczną, wszystkie podłączone urządzenia współpracują ze sobą. Wygodne sterowanie zaprogramowanymi funkcjami takimi jak wilgotność powietrza, temperatura, tryb pracy systemu bezpieczeństwa zapewnia sprawdzony system zarządzania. Po podłączeniu systemu do internetu, można kontrolować funkcjonowanie budynku z dowolnego miejsca na świecie.
Mianem inteligentnego budynku określamy obiekt wyposażony w instalację opartą na międzynarodowym otwartym standardzie KNX. W odróżnieniu od zwykłego domu potrafi on w sposób praktyczny zintegrować właściwie wszystkie umieszczone w obiekcie instalacje w jednym centralnym systemie zarządzania. Ważną częścią systemu jest intuicyjna wizualizacja na tablecie, laptopie, lub w telefonie, dzięki której steruje się wszystkimi możliwymi funkcjami systemu, takimi jak monitoring, alarm, ogrzewanie, oświetlenie, wentylacja, nagłośnienie, obsługa rolet i żaluzji oraz innych. Poszczególne części instalacji przekazują między sobą informacje i dostosowują się do zmiennych warunków. W zintegrowanym domu większość funkcji urządzeń należących do systemu jest realizowana bezobsługowo i automatycznie. Dzięki temu nie trzeba ich codziennie sprawdzać, ani pamiętać a mimo to dbają o bezpieczeństwo, wygodę i poziom zużycia energii oraz zasobów.
Inteligentny budynek Coviva Smartbox
Coviva Smartbox łączy wszystkie funkcje automatyki w instalacji budynku. Inteligentne interakcje podnoszą standard domu, czyniąc go bezpiecznym i wygodnym, a wszystkie jego funkcje są prosto i intuicyjnie obsługiwane za pomocą smartfona i tabletu.
Konsultacja
Najważniejszym zadaniem inteligentnych instalacji jest dopasowanie do aktualnych warunków oraz pomoc w sytuacjach awaryjnych. Podczas spotkania konsultacyjnego omawiamy poszczególne etapy procesu instalacyjnego sieci i urządzeń w obiektach i pomieszczeniach wskazanych przez klienta. Zaczynamy od planowania, czyli uzgadniamy wybór urządzeń doradzając odpowiedni, jeśli zachodzi taka potrzeba. Etap projektu to omówienie dostosowania instalacji do potrzeb klienta. Po zatwierdzeniu szczegółów informujemy jak będzie przebiegać instalacja, czyli w jaki sposób i w jakim czasie przeprowadzimy proces montażowy. Na koniec omawiamy konfigurację, czyli przewidywane kombinacje i funkcje gotowej instalacji. Jeśli sytuacja tego wymaga ostatnią częścią spotkania jest omówienie spraw serwisowych takich jak szkolenie z obsługi przygotowanej sieci i informacja z zakresu warunków udzielanej gwarancji.
Zdajemy sobie sprawę, że realizacje decyzji o budowie domu, czy adaptacji pomieszczeń do wymogów specyfiki pracy zwykle przebiegają w dużym napięciu emocjonalnym i stresie, dlatego staramy się pomagać w tym trudnym przedsięwzięciu poprzez podejście indywidualne do każdego projektu, dobór urządzeń odpowiednio do nawyków i potrzeb naszych klientów, tak by nowoczesny sprzęt zapewniał mieszkańcom i pracownikom bezpieczeństwo, maksymalny komfort i spokojny sen.
Nasza branża - inteligentne instalacje
Coraz częściej stosowanym elementem w elektrotechnice obiektów są instalacje inteligentne. Stanowią one zwarty system kontroli i sterowania zarządzający urządzeniami (kamery, regulatory temperatury, zraszacze) i instalacjami (video, domofonowa, monitoringu), którą inwestor dopasowuje do swoich potrzeb a w razie potrzeby rozbudowuje. System takiej instalacji w pierwszej kolejności ma służyć wygodzie użytkowników, dlatego pracą odbiorników zamykania okien, regulacji żaluzji, lub oświetlenia można kierować także z poziomu komputera, tabletu, czy smartfona.
Projekt instalacji inteligentnej jest zawsze indywidualny. Nie chodzi tu jedynie o preferencje i komfort użytkowników, ale też o to by brak standaryzacji systemu uniemożliwił jego petryfikację osobom z zewnątrz. W dalszej kolejności, system projektujemy tak, by mieć możliwość jego rozbudowy – technologia wciąż idzie do przodu, nowe trendy i ułatwienia pojawiają się przynajmniej co kilka miesięcy. Podczas wyboru i kształtowania projektu warto sprawdzić jakie szanse rozbudowy ma wskazany system. Pod tym względem dzielimy instalowane systemy na dwie grupy. Pierwsza to systemy zamknięte – w tym wypadku inwestor nie będzie mógł skorzystać z produktów różnych producentów. Drugą grupę stanowią systemy otwarte do których urządzenia i oprogramowanie wytwarza wiele firm, dbając o ich kompatybilność.
Samo sterowanie systemem jest bardzo łatwe, architektura instalacji determinuje system zarządzania. Może nim być:
- komputer, tablet, telefon z dostępem do internetu – można ich używać na przykład w podróży, z dala od domu, kiedy na przykład chcemy przed powrotem z wyjazdu uruchomić w domu ogrzewanie. O ewentualnych odchyleniach od norm pracy, czy awariach system poinformuje za pomocą meldunku nadanego również sms-em
- komputer z zainstalowaną stosowną aplikacją – wirtualny, przestrzenny obraz całego domu, z wyszczególnieniem czujników i sprzętów. Wizualizacja wzbogacona podglądem z kamer.
- panel sterujący – steruje wszystkimi urządzeniami z jednego miejsca, pozwala na tworzenie tak zwanych scenariuszy, czyli programów działanie i programów reagowania
- piloty – analogiczne do telewizyjnych
- łączniki tradycyjne, gdzie jeden łącznik odpowiada jednej tylko funkcji. Kilka łączników tradycyjnych zastępuje jeden systemowy, łączy się je adapterem systemowym ukrytym w puszce instalacyjnej. Jest to tanie rozwiązanie, ale sprawdza się wyłącznie w przypadku niezbyt rozbudowanych instalacji tudzież małych przestrzeni
- łączniki systemowe – urządzenia posiadające kilka przycisków (sterują kilkoma funkcjami) z możliwością wyświetlacza. Często występują w towarzystwie łączników tradycyjnych, w ramce wielokrotnej.
Do nowo wznoszonych budynków polecane są inteligentne systemy przewodowe – decyzję o instalacji najlepiej podjąć na etapie projektowania obiektu. Podobnie przy modernizacjach już istniejących budynków i gruntownych remontach wykorzystuje się okazję do okablowania przestrzeni i ukrycia instalacji pod tynkiem. W już istniejących domach najłatwiejsze jest użycie bezprzewodowego systemu radiowego. Jest on droższy, ale nie wymagające okablowania czujniki i sterowniki siłowników poszczególnym modułów są łatwe w zmianie lokalizacji. Kiedy dochodzi do zmiany aranżacji pomieszczeń, umieszczanie czujników w nietypowych miejscach, czy powierzchowne przebudowy układu pomieszczeń. Nowoczesnego wyposażenie obiektów mieszkalnych, czy produkcyjnych i warsztatowych takie jak centralna wentylacja, kotły grzewcze, klimatyzatory posiadają już zasilanie, tak też spięcie go w jedną inteligentną instalację jest tylko kwestią wymiany informacji, czym z powodzeniem zajmą się czujniki bezprzewodowe. Jedyną pracą wymagającą „typowych” działań modernizacyjnych będzie doprowadzenie zasilania do siłowników sterujących wyznaczonymi modułami systemu.
Zarówno nam, jak i naszym klientom w gruncie rzeczy chodzi o to, by niczego nie pozostawić przypadkowi. Główne grupy naszych usług przedstawiają się w następujący sposób, poniższe zestawienie nie wyczerpuje wachlarza możliwości:
- instalacje elektryczne, telewizyjne, telefoniczne i internetowe w obiektach mieszkalnych i przemysłowych
- rozbudowa i konserwacja już funkcjonujących sieci i rozdzielni elektrycznych
- projektowanie, wykonanie i programowanie inteligentnych sieci KNX
- instalacje oświetlenia miejscowego, awaryjnego i ewakuacyjnego oraz oświetlenia LED
- systemy sterowania układami napędowymi okien, rolet, drzwi i bram
- instalacje domofonowe ii videodomofonowe, alarmowe i monitoringowe
- montaż i programowanie instalacji kontroli dostępu
- modernizacja i serwis lokalnej infrastruktury energetycznej